Тема. КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 7

Предыдущая26272829303132333435363738394041Следующая

Мета: перевірити рівень засвоєння учнями табличного множення і ділення, вміння розв'язувати задачі вивчених видів, знання порядку виконання арифметичних дій; удосконалювати обчислювальні навички, вміння працювати самостійно; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

1 варіант

1. Розв’яжи задачу.

У глечик вміщується 3 л води, а в каністру — в 7 разів більше. Скільки літрів води вміщується в глечик і в каністру разом?

2. Розв’яжи приклади.

3. Встав пропущені числа.

[ ] - 48 = 16

[ ] ∙ 6 = 36

4. Знайди значення виразів.

1 дм - 3 см

4 дм + 6 см

1 м 8 см : 6

Додаткове завдання

— Накресли два такі відрізки, щоб різниця їх довжин складала 6 см.

2 варіант

1. Розв’яжи задачу.

Дівчинка купила 21 зошит у клітинку, а в лінійку — в 7 разів менше. Скільки всього зошитів купила дівчинка?

2. Розв’яжи приклади.

3. Встав пропущені числа.

44 – [ ] = 18

[ ] ∙ 7 = 35

4. Знайди значення виразів.

1 дм - 5 см

1 м 2 дм : 3

4 дм + 5 см

Додаткове завдання

— Накресли два такі відрізки, щоб різниця їх довжин складала 4 см.

Шкала оцінювання

1 з.— 2,5 бала: 1 бал за хід розв’язання;

0,5 бала за правильність обчислень (по 0,5 бала за дію).

2 з.— 5 балів: по 0,25 бала за дію.

3 з.— 1 бал: по 0,5 бала за вираз.

4 з.— 1,5 бала: по 0,5 бала за вираз.

Додаткове завдання — 2 бали: (по 1 балу за відрізок).

Фізкультхвилинка

IV. САМОПЕРЕВІРКА

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

1. Гра «нанизай намистинки»

2. Завдання з логічним навантаженням

1) Два апельсини і п’ять мандаринів коштують стільки ж, скільки три апельсини і три мандарини. Що дорожче — чотири апельсини або вісім мандаринів?

Відповідь: вартість 4 апельсинів дорівнює вартості 8 мандаринів.

2) Що більше — половина третини числа або третина його половини? Доведіть, користуючись малюнком.

Відповідь: половина третини числа дорівнює третині його половини.

3) Як двом розбійникам розділити навпіл здобич, щоб ніхто не міг поскаржитися, що інший його обдурив?

Розв’язання. Треба вникнути в умову. У розбійників немає засобу для точного ділення здобичі навпіл. Тому ділити доводиться на око. Розв’язання тут єдине: один ділить здобич на дві частини, а інший обирає частину, яка йому сподобалася.

Детальніше це виглядає так.

Спочатку розбійники кидають жереб, хто з них ділитиме здобич, а хто обиратиме. Перший розбійник ділить здобич на дві однакові (на його думку) частини. Другий з цих двох частин обирає ту, яка йому більше подобається.



Умова задачі виконана, оскільки жоден розбійник не може поскаржитися, що його обдурили: перший сам ділив, другий сам вибирав.

Відповідь: один ділить, інший вибирає.


Урок 110.

Тема. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. ЗАДАЧІ НА ДВІ І ТРИ ДІЇ

Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над допущеними помилками; ознайомити учнів з таблицею множення на 8 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв'язувати задачі на дві і три дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Аналіз контрольної роботи

1) Колективна робота над типовими помилками.

2) Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.

2. Математичний диктант

• Число 28 зменшити в 7 разів.

• Ділене — 49, дільник — 7. Знайти частку.

• Другий множник — 7. Добуток — 35. Чому дорівнює перший множник?

• Доповнити частку чисел 63 і 7 до 60.

• Суму чисел 29 і 27 зменшити в 7 разів.

• Різницю чисел 22 і 15 збільшити в 6 разів.

• На скільки 43 менше від добутку чисел 7 і 7?

• Перший множник — 7, другий — різниця чисел 44 і 35. Чому дорівнює добуток?

• Маса поросяти 7 кг, а вівці — в 6 разів більше. Яка маса вівці?

• Для виготовлення 6 кг цукру використали 36 кг цукрового буряка. У скільки разів маса цукру менше маси буряка?

Відповіді: 4; 7; 5; 51; 8; 42; 6; 63; 42; 6.

3. Хвилинка каліграфії

— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.

12; 34; ...; ...; 90.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею множення числа 8.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником(с. 129-130)

Завдання 860. Підготовча робота

Учні додають числа, а потім замінюють додавання множенням.

Завдання 861. Колективне опрацювання матеріалу

— Яким способом складена таблиця? (Кожна наступна відповідь більша попередньої на 8.)

— Які приклади таблиці вам уже знайомі?

— Яку властивість множення використали? (Від перестановки множників добуток не змінюється.)

— Назвіть нові, ще не вивчені випадки.

Запам’ятай!

8 ∙ 8 = 64

8 ∙ 9 = 72

Завдання 862. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 8

Завдання 863. Фронтальне вивчення змісту задачі

Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.

Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.

Завдання 864

Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та план розв’язання:

1) Скільки шаф виготовив за день другий цех?

2) Скільки всього шаф виготовили за день два цехи?

3) Скільки шаф навантажили на один автомобіль?

Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.

Завдання 865. Аналіз задачі, складання короткого запису

Було — 28 гр.

Узяли — ?, по 3 гр. у 8 скл.

Залишилося — ?

Розв’язування задачі за планом.

План

1) Скільки грудочок цукру поклали у 8 склянок?

2) Скільки грудочок цукру залишилося в цукорниці?

Складання виразу до задачі.

28 - 3 ∙ 8 = 4

Після цього учні відповідають на питання: «У скільки разів більше взяли цукру, ніж залишилось?».

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Складання виразів

— Запишіть вирази та обчисліть їх:

а) перший доданок 40, другий — добуток чисел 8 і 6;

б) ділене 42, а дільник виражений різницею чисел 40 і 33.

2. Офтальмологічна пауза

3. Розв'язування логічних завдань

1) Завдання 866*.

Як зміниться частка, якщо ділене 18 зменшити у 2 рази і дільник 6 теж зменшити у 2 рази? (Не зміниться. 18 : 6 = 3; 18 : 2 = 9, 6 : 2 = 3, 9: 3 = 3)

2) Поставте, де необхідно, знаки дій, щоб відновити рівність.

3) Дідові 60 років, а онукові 10. Коли дід буде втричі старший за онука? (Через 15 років)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 130, завдання 867; 868.


Урок 111.

Тема. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: закріплювати знання табличних випадків множення числа 8; формувати вміння розв'язувати задачі; повторити і систематизувати знання учнів про порядок виконання арифметичних дій; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання(с. 130, завдання 867; 868)

Завдання 867

— Скільки кілограмів вівса дають коневі на добу?

— Скільки всього кілограмів кормів дають коневі на добу?

Завдання 868

— Прочитайте вирази та їх значення.

2. Усна лічба

1) Математична «доріжка».

2) Розв'язування задач.

• На одну жіночу сукню потрібно 4 м тканини. Скільки тканини потрібно на 3 сукні? на 4? на 6? на 8?

• У 3 однакових пакетах 6 кг борошна. Скільки кілограмів борошна в одному пакеті?

• Скільки потрібно трилітрових банок, щоб розлити 15 л соку?

3. Математичний диктант

• Число 28 зменшити в 7 разів.

• Другий множник — 8, а добуток — 40. Записати перший множник.

• Число 70 зменшити на добуток чисел 8 і 6.

• Добуток чисел 8 і 9 на 12 більше, ніж число...

• Перший доданок — добуток чисел 8 і 7, другий доданок — 44. Записати суму.

• Є два добутки: 6 ∙ 6 і 6 ∙ 8. Записати суму.

Відповіді: 4; 5; 22; 60; 100; 84.

4. Хвилинка каліграфії

— Запишіть відповіді математичного диктанту в порядку спадання.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені випадки табличного множення і ділення.

IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником(с. 130-131)

Завдання 869

Перший стовпчик — з коментуванням, решта прикладів — самостійно. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.

Завдання 870. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.

Завдання 871

Учні з місця за малюнком добирають кількість предметів для покупки і складають задачу за схемою розв’язання.

Завдання 872. Усне виконання завдання

Учні називають точки, що лежать поза прямою. Вимірюють відстань між точками К і М. Визначають, у скільки разів довжина відрізка ВС менша за довжину відрізка АС.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Знаходження значень виразів, у яких остання дія — віднімання

28 - 18 : 2

42 + (37 - 18)

56 : 7 - 7

(80 - 17) : 7

42 - (17 + 18)

(72 - 9) : 7

2. Розв'язування задач

— Визначте, якій задачі яка схема розв’язання відповідає.

1) Купили 6 банок білої фарби, по 3 кг в кожній, і 4 банки зеленої фарби, по 5 кг в кожній. Якої фарби купили більше і на скільки кілограмів?

2) Горобець за кормом літав 3 дні по 59 км і 2 дні по 60 км. Скільки кілометрів пролетів горобець за ці дні?

Схеми розв’язань:

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв'язування логічних задач

1) Сума і добуток чотирьох чисел дорівнює 8. Числа не обов’язково різні. Запишіть їх. (Можливі варіанти: 2 ∙ 2 + 2 ∙ 2 = 8; 1 ∙ 4 + 2 ∙ 2 = 8; 2 ∙ 2 + 2 + 2 = 8; 4 ∙ 1 + 3 + 1 = 8.)

2) Від’їжджаючи з літнього табору, друзі обмінялися фотографіями: кожен дав кожному по одній своїй фотографії. Усього їм для цього знадобилося 6 фотографій. Скільки було друзів?

Розв’язання виходить з розглядання малюнка. На ньому друзі позначені точками, а фотографії — відрізками зі стрілками: відрізок АВ означає, що А дав фотографію В. Видно, що якщо друзів двоє, то фотографій потрібно дві, а якщо троє — то 6. Якщо ж друзів більше, ніж 3, то і фотографій буде більше, ніж 6.

Відповідь: 3.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 131, завдання 873; 874.


Урок 112.

Тема. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: формувати в учнів уміння розв'язувати задачі; закріпити знання табличних випадків множення і ділення; вдосконалювати навички усних обчислень; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати самостійність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання(с. 131, завдання 873; 874)

Завдання 873

— Прочитайте вирази, у відповіді яких є цифра 4; цифра 7; однакове число десятків і одиниць; сума десятків і одиниць дорівнює 5.

Завдання 874

— Розкажіть задачу. Прочитайте її розв’язання.

2. Усна лічба

1) Математичні «ланцюжки».

2) Віршовані задачі.

• Четвірка сонних кошенят

На сонці спочивала.

16 сірих мишенят

Навколо танцювало.

Я хочу запитати вас:

Скажіть мені, у скільки раз

Більше жвавих мишенят,

Ніж лінивих кошенят? (4)

• Ворона Каркарона синочків годувала.

Кожному синочку по 5 жучків давала.

Всіх 25 жучків пішло.

То скільки ж пташенят було? (5)

• 8 кіз побігло в ліс.

Скільки разом ніг у кіз? (32)

3. Хвилинка каліграфії

— Лічіть шестірками, починаючи з 6 і закінчуючи числом 60. Запишіть названі числа.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 8.

IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 131-132)

Завдання 875

Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.

Завдання 876. Самостійна робота

Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.

Завдання 877. Коментоване розв'язування кругових прикладів

Завдання 878. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.

Після цього учні змінюють питання таким чином, щоб у розв’язанні останньою дією було віднімання.

Завдання 879

Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота над задачами

1) У дитячий садок привезли 48 кг груш у ящиках, по 8 кг у кожному, і 40 кг яблук у ящиках по 10 кг у кожному. Що дізнаєтеся, якщо виконаєте дії:

48 : 8 = ?

40 : 10 = ?

48 : 8 + 40 : 10 = ?

2) У глечик вміщується 3 л води, а в каністру — в 7 разів більше. Скільки літрів води вміщується в глечик і в каністру разом?

2. Обчислення значень виразів

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв'язування логічних задач

1) Робота за таблицею.

— Чи всі зображені фігури можна назвати геометричними? (Так)

— Яку найменшу геометричну фігуру ви знаєте? (Точка)

— Яка фігура не має кутів? (Круг, точка, відрізок)

— Скільки на малюнку многокутників? (4)

— Назвіть кожну фігуру. Поміркуйте, чому їй дали таку назву.

2) Маємо трійку чисел 2; 7; 5. Установіть закономірність й утворіть нову трійку, вставивши пропущене число: 6; ...; 3. (6; 9; 3)

3) У двох їжаків було 7 яблук. Чи могло в одного з них бути на 6 яблук більше, ніж у другого? (Не могло, бо тоді у другого їжака 0 яблук, що суперечить умові задачі.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 131-132, завдання 880; 881.


Урок 113.

Тема. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: закріпити знання табличних випадків множення і ділення; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі, навички усних обчислень; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати акуратність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 131-132, завдання 880; 881)

Завдання 880

— Скільки кілограмів борошна залишилося в їдальні?

Завдання 881

1) Чи є серед відповідей однакові? Прочитайте одноцифрові відповіді; двоцифрові відповіді.

2) Прочитайте вирази та їх значення.

2. Гра «Мовчанка»

3. Складання виразів за таблицею, обчислення їх значень

Ділене 70 - 7 25 + 17
Дільник


7967434582075531.html
7967480387588150.html
    PR.RU™